Anika Sitkowska o ściąganiu wierzytelności z majątku małżonka
28.07.2023 / Aktualności / Restrukturyzacje i upadłości
Wyegzekwowanie należności z majątku osobistego zadłużonego kontrahenta może okazać się utrudnione. Szansa na ściągnięcie długu rośnie, jeśli jako wierzyciel mamy możliwość sięgnięcia także do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Regułą jest, że po zawarciu małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność ustawowa.
Nasza ekspertka zwraca jednak uwagę na to, że sięgnięcie przez wierzyciela do majątku wspólnego wcale nie jest takie oczywiste i wymaga podjęcia dodatkowych działań. Jednocześnie zaleca przedsiębiorcom ostrożność przy wyborze kontrahentów.
„Trzeba mieć świadomość, że w aktualnej sytuacji gospodarczej wiele osób balansuje na granicy wypłacalności, a w związku z tym ryzyko związane z bezskutecznością przyszłej egzekucji należy traktować jako problem o rosnącym znaczeniu. Weryfikacja kontrahenta na etapie zawierania umowy jest jednym z istotnych elementów ograniczania ryzyka dla przedsiębiorców. Jeśli już na etapie zawierania umowy kontrahent jest niechętny wobec zorganizowania zgody swojego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania, albo dowiadujemy się o niedawno ustanowionej rozdzielności majątkowej, to można potraktować to jako sygnały ostrzegawcze.”
– podkreśla Anika Sitkowska – Radca prawny, Doradca restrukturyzacyjny w Dziale Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego i Postępowania Egzekucyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w artykule z cyklu „Biznes w czasie kryzysu” dla dziennika Rzeczpospolita.
Zachęcamy do lektury artykułu – link
Powiązane

10.05.2024 / Aktualności
Paula Korol o ochronie dłużnika w restrukturyzacji dla dziennika Rzeczpospolita

05.04.2024 / Aktualności
Paula Korol o umowach zawartych przez upadłego dla dziennika Rzeczpospolita

12.01.2024 / Aktualności
Paula Korol o prowadzeniu przedsiębiorstwa po upadłości dla dziennika Rzeczpospolita