Karolina Rzepecka (daw. Wojtas) o emeryturach pomostowych dla Prawo.pl
08.01.2024 / Aktualności / Publikacje / Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Zgodnie z nowym stanem prawnym z tego świadczenia mogą skorzystać pracownicy wykonujący pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Niesie to za sobą ryzyko licznych ruchów kadrowych, na które powinni przygotować się pracodawcy.
W artykule dla Prawo.pl temat ten skomentowała Karolina Rzepecka (daw. Wojtas) – Adwokat w Dziale Prawa Pracy Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy. Jej zdaniem pracodawcy zdawali sobie sprawę, że wydatki w firmach na Fundusz Emerytur Pomostowych mogą wzrastać, bo pewne zawody po przekroczeniu określonego wieku po prostu nie mogą być wykonywane, na co zwracano uwagę w uzasadnieniu do projektu, który znosił wygasający charakter emerytur pomostowych.
Jak twierdzi: „Na rynku pracy może zrobić się taki pozorny ruch, gdy osoby, które będą musiały dopracować do emerytury kilka lat, będą na siłę szukały pracy, żeby „dorobić” sobie do emerytury. Tyle tylko, że ruch będzie pozorny, bo osoby te będą miały własne ograniczenia. Bo taka osoba, która w wieku 50-55 lat chciałaby wrócić np. do pracy przy ręcznym załadunku czy rozładunku gorących wyrobów ceramicznych może nie być w stanie fizycznie taką pracę wykonywać. A wtedy ZUS będzie mógł wnikliwiej badać i kwestionować to, czy osoby te faktycznie wykonywały tę pracę, w tym zawodzie, na tym stanowisku, czy też umowa była pozorna – np. w rzeczywistości wykonywał prace biurowe, a nie pracował na stanowisku maszynisty”.
Cały artykuł >> link
Powiązane
18.09.2024 / Aktualności
Spotkanie z cyklu Grupy HR Business Centre Club Katowice i Business Centre Club Małopolska
12.09.2024 / Aktualności
Marcin Frąckowiak wystąpi podczas konferencji „CSR – ESG zróbmy to razem! Zgrajmy się w pracy”
10.09.2024 / Aktualności
Marcin Frąckowiak o wdrożeniu procedur dla sygnalistów przez pracodawcę będącego w likwidacji dla Prawo.pl