Komentarz Karoliny Rzepeckiej w artykule na temat zakazu reformationis in peius dla Prawo.pl
25.11.2024 / Aktualności / Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Osoby walczące o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub uszczerbku na zdrowiu po wypadku zwracają uwagę, że komisje lekarskie ZUS doprowadzają do pogorszenia ich sytuacji po odwołaniu się od opinii lekarza orzecznika, co pozornie przeczy zakazowi reformationis in peius zawartym w Kodeksie postępowania administracyjnego. Czy wobec tego możliwe jest, aby po odwołaniu, sytuacja prawna osoby składającej odwołanie została zmieniona na gorszą?
Temat ten skomentowała Karolina Rzepecka – Adwokat w Dziale Prawa Pracy w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w artykule dla Prawo.pl.
Nasza ekspertka podkreśla: Stan zdrowia jest elementem stanu faktycznego, a nie prawnego. Niekorzyść, o której stanowi przepis art. 139 k.p.a. (zakaz reformationis in peius) to obiektywne pogorszenie stanu prawnego strony postępowania, podczas gdy w przypadku postępowania orzeczniczo-lekarskiego mamy do czynienia z ustalaniem stanu faktycznego w znaczeniu uwarunkowań medycznych. Stosowanie zasady reformationis in peius mogłoby doprowadzić do sytuacji, że świadczenie dostałyby osoby nieuprawnione. Z kolei ubezpieczenia społeczne, będące elementem prawa publicznego, powinny posiadać takie mechanizmy, które będą zapobiegały niewłaściwemu wydatkowaniu środków publicznych
Zachęcamy do lektury całego artykułu!
Cały artykuł >> link
Powiązane

12.03.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak na temat wyższych kar dla pracodawców za łamanie przepisów KP

04.03.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak w komentarzu na temat nowelizacji Kodeksu pracy dla Prawo.pl

12.02.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak w komentarzu dla Prawo.pl na temat konsultacji ze związkami zawodowymi

10.02.2025 / Aktualności
Monika Kolasińska poprowadzi webinar na temat elastycznych modeli pracy dla MRM

03.02.2025 / Aktualności
Ewelina Miłobędzka poprowadzi webinar dla MRM na temat sporów pracowniczych