Marcin Frąckowiak o dodatkowych dniach wolnych od pracy
16.08.2023 / Aktualności / Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. wprowadziła szereg zmian dotyczących zasad przyznawania urlopów rodzicielskich i dodatkowych dni wolnych od pracy.
Wprowadzono m.in.:
- 9-tygodniowy urlop ojcowski;
- 2 dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej (podczas którego pracownik zachowuje prawo do 50% wynagrodzenia);
- urlop opiekuńczy.
Niestety nie wszyscy pracownicy mogą skorzystać z przywilejów, które niesie za sobą modyfikacja prawa pracy. Regulacja nie będzie dotyczyć wszystkich zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.
Marcin Frąckowiak – Radca prawny w Dziale Prawa Pracy Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, skomentował te zmiany dla Prawo.pl: „Z roku na rok dajemy coraz większe uprawnienia pracownicze, by to sami pracownicy domagali się zatrudnienia na podstawie kodeksu pracy.”.
Dodaje również, że zatrudnieni na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i kontraktów B2B mogą starać się renegocjować umowy o współpracy. Zdaniem Marcina Frąckowiaka: „Pewnym utrudnieniem może być też dla nich otrzymanie świadczeń, np. zasiłku macierzyńskiego czy rodzicielskiego, bo w przeciwieństwie do pracowników, którym świadczenia wypłaca pracodawca, samozatrudnieni czy zatrudnieni np. na umowie zlecenie, muszą sami wystąpić do ZUS o wypłatę.”
Cały artykuł – link
Powiązane

12.02.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak w komentarzu dla Prawo.pl na temat konsultacji ze związkami zawodowymi

10.02.2025 / Aktualności
Monika Kolasińska poprowadzi webinar na temat elastycznych modeli pracy dla MRM

03.02.2025 / Aktualności
Ewelina Miłobędzka poprowadzi webinar dla MRM na temat sporów pracowniczych

10.01.2025 / Aktualności
Karolina Rzepecka o przywróceniu wysokości emerytur w trybie łaski dla Prawo.pl

27.12.2024 / Aktualności
Aleksandra Tomczyk-Szcześniak poprowadzi prelekcję na temat niedyskryminacji dla MRM