Monika Kolasińska o pracy zdalnej okazjonalnej dla Prawo.pl
24.03.2023 / Aktualności / Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Monika Kolasińska o pracy zdalnej okazjonalnej dla Prawo.pl
Regulacje ustawowe dotyczące pracy zdalnej okazjonalnej są niewystarczająco doprecyzowane. Przez to wzbudzają wątpliwości wśród pracodawców przygotowujących regulaminy i wzory wniosków o taką formę pracy. Najbardziej problematyczna okazuje się kwestia wskazywania miejsca wykonywania pracy zdalnej.
Monika Kolasińska – Radca prawny z Działu Prawa Pracy Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy podkreśla w artykule dla Prawo.pl, że pracodawca może limitować pracę zdalną okazjonalną:
„Może wskazać miejsca, z których praca zdalna, w tym okazjonalna, nie może być wykonywana, np. z miejsc publicznych, z ogólnodostępnego i niezabezpieczonego wi-fi czy z zagranicy. W przypadku pracy za granicą wchodzi bowiem w grę kwestia zabezpieczenia społecznego oraz podatków. Wielu pracodawców decyduje się więc na wyłączenie pracy za granicą.
Pracownicy, którzy wyjadą za granicę bez wiedzy pracodawcy i stamtąd będą wykonywać pracę zdalną okazjonalną dopuszczają się naruszenia przyjętego porządku w firmie i muszą liczyć z karą od upomnienia, przez naganę po wypowiedzenie umowy o pracę, a w drastycznych przypadkach nawet rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, włącznie”.
Zachęcamy do lektury całego artykułu – link
Powiązane

12.03.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak na temat wyższych kar dla pracodawców za łamanie przepisów KP

04.03.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak w komentarzu na temat nowelizacji Kodeksu pracy dla Prawo.pl

12.02.2025 / Aktualności
Marcin Frąckowiak w komentarzu dla Prawo.pl na temat konsultacji ze związkami zawodowymi

10.02.2025 / Aktualności
Monika Kolasińska poprowadzi webinar na temat elastycznych modeli pracy dla MRM

03.02.2025 / Aktualności
Ewelina Miłobędzka poprowadzi webinar dla MRM na temat sporów pracowniczych