Monika Kolasińska o wynagrodzeniach pracowników – twórców dla Prawo.pl
19.10.2023 / Aktualności / Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Urzędy skarbowe zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia (nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów), odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku wykrycia błędnie ustalonej proporcji mogą wezwać pracodawców do dopłaty do poziomu pensji minimalnej.
Problem mogą mieć pracodawcy, którzy stosują dwa odrębne składniki wynagrodzenia: stałe oraz zmienne za przeniesienie praw aktorskich do wytworzonych utworów.
Temat ten skomentowała Monika Kolasińska – Radca prawny w Dziale Prawa Pracy w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w artykule dla Prawo.pl.
Nasza ekspertka twierdzi, że nieprawidłowym jest określenie z góry w umowie o pracę wartości wynagrodzenia miesięcznego objętego 50 proc. KUP. Koszty te powinny być za każdy miesiąc rozliczane w odniesieniu do utworów, jakie pracownik w danym miesiącu faktycznie wykonał.
Sztywne ustalenie części wynagrodzenia jako wynagrodzenia należnego za przekazanie praw autorskich do utworu może generować dwa ryzyka:
- może dojść do ustalenia, że wynagrodzenie za pracę faktycznie nie jest świadczeniem jednolitym, ale składającym się z ustalonej części stałej i honorarium autorskiego, co stwarzałoby pracownikowi roszczenie o wyrównanie części stałej do minimalnego wynagrodzenia,
- realne ryzyko podważenia prawidłowości ustalenia podstawy opodatkowania pracownika.
Zachęcamy do lektury artykułu – link
Powiązane
18.09.2024 / Aktualności
Spotkanie z cyklu Grupy HR Business Centre Club Katowice i Business Centre Club Małopolska
12.09.2024 / Aktualności
Marcin Frąckowiak wystąpi podczas konferencji „CSR – ESG zróbmy to razem! Zgrajmy się w pracy”
10.09.2024 / Aktualności
Marcin Frąckowiak o wdrożeniu procedur dla sygnalistów przez pracodawcę będącego w likwidacji dla Prawo.pl