Najlepsza spółka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) – zalety spółki „LLC onshore”
10.03.2023 / Publikacje / Spółki i obsługa korporacyjna
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to popularny kierunek biznesowy.
Dubaj jako międzynarodowe centrum biznesu, inwestycji, technologii zachęca przedsiębiorców do lokalizowania tam siedzib swoich firm. ZEA oferuje możliwość założenia jednego z trzech rodzajów spółek: spółki offshore
(tzw. spółki wirtualnej), spółki onshore rejestrowanej w strefie wolnego handlu (tzw. Free Zone Company) lub spółki onshore rejestrowanej w Dubaju (tzw. onshore mainland). Ta ostatnia jeszcze do niedawna musiała posiadać co najmniej 51% kapitału lokalnego, przez co inwestorzy rzadko się na nią decydowali. Złagodzono przepisy w tym zakresie, dlatego obecnie nawet 100% udziałów w takiej spółce może należeć do wspólnika będącego obcokrajowcem. Między innymi z tego względu spółka onshore mainland jest w tym momencie najkorzystniejsza i często wybierana przez inwestorów.
Zalety założenia spółki onshore mainland zarejestrowanej w Dubaju tj. „LLC onshore”
Spółka „LLC onshore” jest bardzo dyskretna. Rejestr, do którego jest wpisywana spółka, jest niepubliczny, a zgłoszone do niego dane (dotyczące tego kto jest wspólnikiem i dyrektorem) pozostają chronione. Ponadto spółka zapewnia właścicielowi lub właścicielom status rezydenta ZEA na min. 2 lata oraz możliwość pobytu na terenie ZEA tak długo, jak spółka jest aktywna. Prowadzenie tego rodzaju spółki umożliwia swobodę działalności gospodarczej na całym świecie oraz na terenie ZEA. Wymiana informacji w systemie CRS („Common Reporting Standard”) nie jest konieczna ze względu na to, że banki postrzegają tę spółkę jako rezydenta ZEA. Spółka oraz jej właściciel będący rezydentem ZEA, mogą otrzymać certyfikat rezydencji podatkowej
na podstawie zebranych atrybutów rezydencji, które niepodważalnie ją potwierdzają (wynajem lokalu, instalacja mediów, rachunek bieżący, wyciąg z konta, etc.). Możliwe jest również prowadzenie przez osobę fizyczną lokalnej działalności gospodarczej („Solid Establishment”).
Wiąże się to z otrzymaniem rocznej wizy. Właściciel spółki zostając rezydentem, otrzymuje Emirates ID, ale bez konieczności wynajmu mieszkania czy biura, bo jego działalność jest traktowana jako zdalna. Jednakże taki jednoosobowy przedsiębiorca raz w roku musi pojawić się w ZEA, przejść badania lekarskie i uzyskać nową wizę.
Czym jest spółka „LLC onshore”?
Onshore mainland „LLC onshore” zarejestrowana w Dubaju jest jedną z najbardziej rekomendowanych spółek dla osób, które chciałyby założyć spółkę w ZEA. Minimalny deklarowany kapitał zakładowy spółki „LLC onshore” wynosi 75.000 AED (około 20.830 USD) na jednego wspólnika.
Inwestor, chcąc rozpocząć dany rodzaj działalności musi posiadać licencję wydaną na ten konkretny przedmiot. Rodzaj licencji zależy od zakresu działalności spółki. Właściciel może być jedynym udziałowcem i dyrektorem takiej spółki. Jego CV/portfolio powinno odpowiadać profilowi licencji. Od konkretnej licencji zależy również kwestia konta bankowego. W niektórych przypadkach (zazwyczaj w kontekście działalności regulowanej) konieczne jest także ustanowienie tzw. „LSA – Local Service Agent”
tj. posiadającego doświadczenie w danej branży, licencjonowanego agenta.
Ponadto, spółka ma wszelkie prawa i możliwości funkcjonować jak każda inna zagraniczna spółka typu „limited”, czyli także odpowiednik polskiej spółki z o.o. w ramach działalności przewidzianej w wykupionej licencji handlowej. Rezydent ZEA zakładający konto bankowe spółki oraz konto bankowe prywatne nie podlega pod system CRS („Common Reporting Standard”), czyli wymianę informacji bankowych z innymi krajami dla celów podatkowych w ramach G20 i OECD. Rezydenta traktuje się jak mieszkańca ZEA chronionego lokalnym prawem w zakresie udostępniania prywatnych informacji innym krajom. Również jego dane jako właściciela spółki i ostatecznego beneficjenta („Ultimate Beneficial Owner”) są chronione.
Opodatkowanie spółki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA)
Rezydenci ZEA nie są zobowiązani do ponoszenia żadnych danin na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. W ZEA nie ma także podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT – 0%) oraz od osób prawnych
(CIT – 0%) będących rezydentami. Natomiast od połowy 2023 roku w ZEA ma obowiązywać CIT w wysokości 9% od lokalnych transakcji dla większych przedsiębiorstw, których dochód przekroczy 375.000 AED (około 100.000 USD). VAT wynosi również 0%, aczkolwiek w przypadku transakcji lokalnych jest to 5%.
Podsumowanie
Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje odnośnie spółki onshore mainland „LLC onshore”. W przypadku zainteresowania tym tematem zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami z Działu Prawa Handlowego i Obrotu Międzynarodowego.
Powiązane
22.04.2024 / Aktualności
Brajan Ostatkiewicz o ochronie wierzycieli w reorganizacji transgranicznych dla Legalis
17.08.2023 / Publikacje
Rewolucja w reorganizacjach przedsiębiorstw, czyli o zbliżających się zmianach w KSH