Nasi eksperci o nienależnych świadczeniach postojowych dla przedsiębiorców

We wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powstać miały specjalne grupy pracownicze mające za zadanie weryfikację zgodności udzielonej pomocy w ramach Tarcz Antykryzysowych z obowiązującym prawem. Może się okazać, że wielu przedsiębiorców zostanie obciążonych obowiązkiem zwrotu otrzymanych pieniędzy.

Temat ma dotyczyć przede wszystkim świadczeń postojowych, wchodzących w skład części Tarcz Antykryzysowych. Wiadomo, że system, który odpowiadał za przyjmowanie wniosków, kierował je automatycznie do wypłaty, nie pozostawiając przestrzeni na merytoryczną kontrolę stanu faktycznego. Z tego względu eksperci prognozują, że najbliższe lata przyniosą liczne batalie sądowe o zwolnienie z obowiązku zwrotu nienależycie uzyskanych świadczeń.

Na ten temat dla Prawo.pl udzielili komentarza nasi eksperci: Karolina Wojtas – Adwokat z Działu Prawa Pracy – oraz Gabriel Jędrol – Prawnik z Działu Prawa Podatkowego.

Zdaniem Karoliny Wojtas: „Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Organ nie wskazał jednak ustawy, którą płatnik miał zamiar obejść.”.

Gabriel Jędrol podsumowuje, że komplikacje prawne związane z przyznaniem nienależnych środków z Tarczy Antykryzysowych wynikają przede wszystkim z jakości polskiej legislacji, która daje szerokie pole do nadużyć.

W tym momencie znanych przypadków nienależnie pobranych świadczeń postojowych wynosi ok. 2,1 tys.

Cały artykuł można znaleźć pod tym linkiem