Organy podatkowe będą rozstrzygać na korzyść podatnika (?)
13.07.2015 / Publikacje / Podatki
W piątek Sejm uchwalił nowelizację do ordynacji podatkowej, w myśl której niedające się usunąć wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie (jeżeli uzyska aprobatę senatorów) do prezydenta.
W przypadku, gdyby przepisy w obecnym kształcie weszły w życie (przewidywana data: 1 stycznia 2016 r.), mogłoby dojść do prawdziwej rewolucji w stosunkach między organami podatkowymi a podatnikami. W uprzywilejowanej sytuacji znaleźliby się oczywiście ci drudzy.
Powstaje jednak pytanie, czy rzeczywistość naprawdę będzie tak kolorowa. Prawo nie zna bowiem pojęcia wątpliwości, które nie dają się usunąć. Stosowanie wykładni prawa, przynajmniej w teorii, pozwala rozstrzygnąć każdą wątpliwość. W przypadku sporu z organem podatkowym podatnicy będą rzecz jasna wskazywać na wątpliwości interpretacyjne, ale urzędy będą zapewne odpowiadać, że wątpliwość wprawdzie istnieje, ale można ją usunąć – oczywiście w myśl interpretacji prezentowanej przez organ podatkowy.
Największa nadzieja w sądach administracyjnych, które z czasem określą pewną rozsądną granicę, od której przepis uchwalony przez Sejm będzie znajdował zastosowanie. Trzeba jednak przyznać, że wyznaczenie takiej granicy będzie bardzo trudne.
Powiązane
01.07.2024 / Aktualności
Natalia Dołowa o zaliczaniu wydatków na energię do kosztów kwalifikowanych dla dziennika Rzeczpospolita
29.02.2024 / Publikacje
Zmiany w amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli od 1 stycznia 2024 r.
19.02.2024 / Publikacje
Estoński CIT można wybrać przed zamknięciem ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniem sprawozdania finansowego