2. Dopłaty:
Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty zasilają po stronie pasywów kapitał rezerwowy, zatem są częścią kapitału własnego. Co za tym idzie, ten sposób finansowania posiada większość zalet podwyższenia kapitału zakładowego, przy czym nie dziedziczy części jego wad.
Po pierwsze, tak jak w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego, wpłacone środki uwiarygadniają spółkę wobec jej kontrahentów. Ze względu na łatwiejszy zwrot dopłat nie jest to jednak uwiarygodnienie tak silne jak w przypadku wzrostu kapitału zakładowego, który podlega dalej idącej ochronie.
Po drugie, nabywane przez spółkę aktywa trwałe, są w tym przypadku również finansowane kapitałem własnym (złota reguła bilansowa).
Spółka nie musi obawiać się ewentualnej niezdolności do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, przez co jej interes jest zabezpieczony.
Po trzecie, dopłaty mogą być zwracane w zależności od potrzeb spółki i wspólnika, co pozwala reagować na zmienną sytuację gospodarczą i finansową. Jest to zatem instrument bardzo elastyczny. W umowie spółki warto zamieścić zastrzeżenie, że zwrot dopłat nie wymaga dokonania ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – takie rozwiązanie przewiduje bowiem Kodeks Spółek Handlowych.
W modelu kodeksowym, zwrot dopłat nie może nastąpić jedynie wówczas, gdy środki są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. Co jasne, nie można również zwracać dopłat, gdyby mogło to doprowadzić do niepełnego pokrycia kapitału zakładowego – to zastrzeżenie, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, ma charakter bezwzględnie wiążący.
Po czwarte, konkretyzacja przewidzianego w umowie spółki obowiązku dopłat (wskazanie ich wysokości i terminu) następuje uchwałą wspólników, która nie podlega zgłoszeniu do sądu rejestrowego. W przypadku zgromadzenia 100% udziału w kapitale zakładowym, wspólnicy mogą podjąć taką uchwałę praktycznie w każdym momencie – jest to więc instrument szybszy niż podwyższenie kapitału zakładowego.
Jeżeli umowa nie przewiduje obowiązku dopłat, można dokonać zmiany umowy w formie uchwały zaprotokołowanej przez notariusza. Tak jak w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego należy również złożyć wniosek o wpis zmiany do rejestru przedsiębiorców KRS. Nałożenie obowiązku dopłat wymaga zgody wszystkich wspólników.
Należy więc przyjąć, że instytucja dopłat zabezpiecza w sposób wyważony zarówno interes spółki jak wspólnika. Pozwala na elastyczne „wyjmowanie” środków ze spółki zgodnie z założoną stopą zwrotu z inwestycji, ale jednocześnie ukształtowany w umowie spółki mechanizm wnoszenia i zwrotu dopłat umożliwia ochronę spółki, jak i jej wierzycieli.