Program motywacyjny obejmujący przyznanie akcji wirtualnych korzystny podatkowo
22.04.2015 / Publikacje / Podatki
Poszukując efektywnego sposobu na wypłatę wynagrodzenia (premii) osobom zarządzającym spółki sięgają często po instrumenty opcyjne w tym tzw. wirtualne akcje (tj. prawa, które nie są akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i nie reprezentują żadnych praw korporacyjnych). Pomysł na takie rozwiązania bierze się stąd, że dają one szanse na przypisanie uzyskanych środków pieniężnych do innego źródła przychodów niż środki otrzymane np. z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu czy z kontraktu menedżerskiego. W konsekwencji uzyskane przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawek progresywnych (18/32%), lecz stawką liniową 19%.
Jednakże w praktyce kwestie podatkowe związane z przyznawaniem praw do opcji uprawnionym osobom budzą liczne wątpliwości. Oprócz potrzeby zakwalifikowania uzyskanych środków pieniężnych do właściwego źródła przychodu nie jest pewne czy osoba zarządzająca nie powinna rozpoznać przychodu już w momencie nabycia stosownych uprawnień (opcji, akcji etc.). Dlatego też w celu zabezpieczenia swojej pozycji osoby mające być beneficjentami powyższych rozwiązań występują z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych.
Jakkolwiek stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do analizowanych kwestii nie jest jednolite, to jednak w wielu przypadkach zgadzają się one ze stanowiskiem podatników. Przykładowo w niedawno wydanej (13 kwietnia) interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że ‘akcje wirtualne’ przyznawane w ramach programu motywacyjnego stanowią instrumenty pochodne. Potwierdził również, że fakt przyznania akcji wirtualnych nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie PIT, a środki pieniężne pochodzące z rozliczenia takich akcji po kilku latach stanowią przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu stawką 19% (sygn. IBPBII/2/4511-45/15/MW).
Powiązane
13.09.2024 / Aktualności
Mateusz Krawczyński o zwolnieniu z CIT dla ASI dla dziennika Rzeczpospolita
01.07.2024 / Aktualności
Natalia Dołowa o zaliczaniu wydatków na energię do kosztów kwalifikowanych dla dziennika Rzeczpospolita
29.02.2024 / Publikacje
Zmiany w amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli od 1 stycznia 2024 r.