Prosta Spółka Akcyjna – nowy, innowacyjny typ spółki
06.06.2018 / Publikacje / Spółki i obsługa korporacyjna
Innowacyjne firmy typu start-up coraz częściej pojawiają się na polskim rynku. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym rodzajem przedsięwzięć oraz chęcią zniesienia barier przy ich powstawaniu powstała koncepcja Prostej Spółki Akcyjnej (PSA).
PSA ma zostać wprowadzona do polskiego porządku prawnego w 2019 r. na podstawie opublikowanego właśnie projektu o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Pomysł opiera się na połączeniu cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.
Jak wiadomo inwestycja w start-up wiąże się z wysokim ryzykiem niepowodzenia oraz znaczącym zyskiem w przypadku odniesienia sukcesu. Koncepcja PSA ma spełniać potrzeby zarówno osób z pomysłem na biznes, jak i inwestorów zainteresowanych przystąpieniem do przedsięwzięcia.
Analiza opublikowanego projektu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych pozwala wskazać następujące, najistotniejsze, korzyści Prostej Spółki Akcyjnej:
- możliwość utworzenia PSA zarówno w formie „tradycyjnej”, jak i drogą elektroniczną „S24”,
- niski kapitał początkowy – minimum 1 zł,
- wartość 1 akcji – minimum 1 grosz,
- 3 lata od rejestracji PSA na wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, w tym również wprowadzenie rozwiązań umożliwiających wniesienie do spółki know-how, pracy i usług bez skomplikowanych i kosztownych wycen na etapie rozpoczynania działalności,
- duża swoboda przy powoływaniu organów PSA, w tym brak konieczności utworzenia rady nadzorczej oraz możliwość powołania rady dyrektorów (tj. organu o kompetencjach zarządzająco-nadzorczych) w miejsce zarządu,
- możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej PSA, w tym możliwość emisji akcji bez wartości nominalnej,
- w razie niepowodzenia przedsięwzięcia możliwość szybkiej i uproszczonej likwidacji PSA lub przekształcenia PSA w inną spółkę kapitałową.
Na bieżąco będziemy informować o kolejnych etapach procesu legislacyjnego.
Powiązane
22.04.2024 / Aktualności
Brajan Ostatkiewicz o ochronie wierzycieli w reorganizacji transgranicznych dla Legalis
17.08.2023 / Publikacje
Rewolucja w reorganizacjach przedsiębiorstw, czyli o zbliżających się zmianach w KSH