Przepisy o zabezpieczaniu zobowiązań podatkowych będą doprecyzowane
03.09.2014 / Publikacje / Podatki
Zmiany do Ordynacji Podatkowej zaproponowane przez rząd w ramach tzw. dużej nowelizacji tej ustawy dotyczą również kwestii zabezpieczania zobowiązań podatkowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na przepis wprowadzający możliwość doręczenia zarządzenia o zabezpieczeniu wraz z decyzją o zabezpieczeniu, jeżeli brak takiego doręczenia mógłby utrudnić lub udaremnić dokonanie zabezpieczenia.
W uzasadnieniu do projektu wskazano na wątpliwości pojawiające się w odniesieniu do obecnie obowiązujących przepisów co do kolejności doręczania podatnikowi dokumentów związanych z egzekucją. Mianowicie, zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w wyrokach sądów administracyjnych decyzja o zabezpieczeniu powinna być doręczona nie później niż zarządzenie o zabezpieczeniu. Jak wynika z uzasadnienia, wprowadzona zmiana ma umożliwić organom podatkowym skuteczniejsze przeciwdziałanie oszustwom podatkowym, a konkretnie „wyzbywaniu
się składników majątkowych przez podatników, którym doręczono decyzję o zabezpieczeniu”.
Dla usprawnienia procesu zabezpieczania odpowiedzialności osób trzecich (np. członków zarządu spółek kapitałowych odpowiedzialnych za zobowiązania podatkowe tych spółek) w projekcie proponuje się również doprecyzowanie przepisów dotyczących momentu wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu (wszczęcie postępowania egzekucyjnego zamiast bezskuteczności egzekucji w całości lub w części). (jp)
Powiązane
13.09.2024 / Aktualności
Mateusz Krawczyński o zwolnieniu z CIT dla ASI dla dziennika Rzeczpospolita
01.07.2024 / Aktualności
Natalia Dołowa o zaliczaniu wydatków na energię do kosztów kwalifikowanych dla dziennika Rzeczpospolita
29.02.2024 / Publikacje
Zmiany w amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli od 1 stycznia 2024 r.