Rząd przyjął pakiet zmian do przepisów ustawy o VAT dotyczący e-commerce
09.04.2021 / Aktualności
Rząd przyjął pakiet zmian do przepisów ustawy o VAT dotyczący e-commerce
Rząd przyjął wczoraj pakiet zmian do przepisów ustawy o VAT dotyczący e-commerce. Pakiet ten stanowi implementacje do polskich przepisów ustawy o VAT dyrektywy unijnej dotyczącej handlu elektronicznego. Zasadniczym celem zmiany unijnych przepisów jest obniżenie kosztów rozliczania podatku VAT dla unijnych przedsiębiorców zajmujących się transgraniczną sprzedażą wysyłkową oraz zlikwidowanie korzystnych warunków sprzedaży z jakich korzystały do tej pory na rynku unijnym podmioty spoza Unii Europejskiej prowadzące tutaj sprzedaż wysyłkową.
Główne zmiany jakie zakłada projekt to między innymi:
- Jednolity próg rejestracji w wysokości 10 tysięcy euro dla całej Unii Europejskiej – inaczej niż miało to miejsce dotychczas, przedsiębiorcy unijni dokonujący wysyłkowej sprzedaży towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT (transakcje B2C), będą obowiązani do rozliczania i rejestracji do celów VAT w państwie dostawy towarów już po przekroczeniu progu 10 tysięcy euro wartości sprzedanych towarów. Dotychczas progi te ustalane były przez poszczególne państwa członkowskie. Ustalenie jednolitego progu wiąże się jednak z uproszczeniem rozliczania VAT w państwie dostawy towarów w postaci procedury One Stop Shop.
- Rozszerzenie procedury VAT One Stop Shop – przedsiębiorcy unijni dokonujący wysyłkowej sprzedaży towarów na rzecz osób niebędących podatnikami VAT (transakcje B2C) będą mogli złożyć w państwie swojej siedziby deklarację, w której zawarte będą dane o sprzedaży dokonanej na rzecz konsumentów z różnych państw członkowskich. Przedsiębiorcy będą musieli naliczać w tej deklaracji podatek VAT według stawek obowiązujących w państwach członkowskich na terenie których dokonują sprzedaży wysyłkowej. Podatek VAT zapłacony w ten sposób zostanie przekazany przez organ podatkowy państwa siedziby takiego przedsiębiorcy właściwemu organowi w państwie członkowskim na terenie którego dokonywana jest dostawa tych towarów.
- Likwidację zwolnienia z VAT od importu tak zwanych małych przesyłek o wartości do 22 euro w całej Unii Europejskiej – podmioty spoza Unii Europejskiej nie będą mogły skorzystać już ze zwolnienia z opodatkowania VAT małych przesyłek, których wartość nie przekracza 22 euro.
- Przeniesienie obowiązków płatnika VAT od niektórych transakcji na internetowe platformy sprzedażowe – zgodnie z założeniami projektu podmioty takie będą traktowane w przypadku niektórych transakcji tak, jak gdyby same uczestniczyły w tych transakcjach, nabywając oraz dokonując dostawy towarów, których obrót dokonuje się za ich pośrednictwem. Na platformach ciążyć będzie obowiązek pobrania i rozliczenia kwoty VAT należnego. Zgodnie z założeniami projektu obowiązki płatnika VAT dotyczyć mają transakcji sprzedaży na odległość towarów importowanych spoza UE w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów (niezależnie od wartości przesyłki) realizowane na terenie UE przez dostawcę spoza UE za pośrednictwem takiej platformy.
Powiązane
22.10.2024 / Aktualności
Daniel Konicz i Michał Szczęsny poprowadzą prelekcje w ramach VII Kongresu Zamówień Publicznych w Medycynie