Spółka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
10.03.2023 / Publikacje / Spółki i obsługa korporacyjna
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to popularny kierunek biznesowy od wielu lat, często nazywany „rajem podatkowym”, jednakże korzystanie z oferowanych w ZEA rozwiązań prawno-podatkowych jest w pełni legalne, ponieważ państwo to znajduje się na „białej” liście OECD. W związku z tym należy uznawać system podatkowy i dostępne formy prawne lokalnej działalności za bezpieczne dla inwestorów. Spółka w ZEA jest dobrze postrzegana w świecie jako partner biznesowy, a Dubaj to międzynarodowe centrum biznesu, inwestycji i technologii, gdzie największe firmy lokują swoje siedziby.
Warunki prawno-biznesowe
Działalność w ZEA umożliwia szeroki dostęp do rynków światowych także poprzez strefy wolnego handlu, a stabilność polityczna tego kraju gwarantuje trwałe, przejrzyste rozwiązania prawne i sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Największą popularnością w ramach inwestycji cieszy się sektor nieruchomościowy, finansowy i nowych technologii. Natomiast branża energetyczna, paliwowa, bankowa i inne branże regulowane wymagają spełnienia dodatkowych warunków i uzyskania odpowiednich licencji.
Istotne jest także, że Polskę i Emiraty Arabskie łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na podstawie której podatnik/przedsiębiorca, który uiści stosowne daniny w ZEA nie będzie musiał regulować należności podatkowych w Polsce.
Rodzaje spółek w ZEA:
Spółka offshore (tzw. spółka wirtualna)
Jest najprostszą i najszybszą do założenia. W takiej spółce obcokrajowiec może posiadać 100% udziałów. Spółka offshore nie posiada rezydencji ZEA i nie może prowadzić działalności na tym terenie. Wiąże się to z niemożnością korzystania z szeregu lokalnych przywilejów. Spółki „offshore” traktowane są jako podmioty o wysokim stopniu ryzyka ze względu na brak rezydencji ZEA, a więc także ze względu na małe prawdopodobieństwo otworzenia konta bankowego. Zatem, pomimo pozornej łatwości założenia i rejestracji takiej spółki, może być ona ostatecznie nieoperacyjna. Spółki „offshore” są opatrzone wyższym stopniem ryzyka z uwagi na bardziej skomplikowany i długotrwały proces KYC/COMPLIANCE, zarówno ze strony dostawców usług korporacyjnych jak i banków. Minimalny deklarowany kapitał zakładowy spółki „offshore” wynosi 1.000 USD na jednego wspólnika.
Spółka onshore rejestrowana w strefie wolnego handlu (tzw. Free Zone Company)
Obcokrajowiec może posiadać 100% udziałów w spółce onshore rejestrowanej w strefie wolnego handlu. Umożliwia mu ona działalność w dowolnej strefie wolnego handlu w ZEA oraz poza ZEA. Spółka onshore stwarza jej właścicielowi możliwość ubiegania się o lokalną wizę rezydenta.
Spółka onshore rejestrowana w Dubaju (tzw. onshore mainland)
Najbardziej „transparentny” typ spółki w ZEA, której funkcjonowanie regulowane jest na poziomie ustawodawstwa krajowego (a nie danej strefy wolnego handlu) to onshore mainland. Licencja na prowadzenie danego rodzaju działalności gospodarczej wydawana jest przez Departament Rozwoju Gospodarczego (DED), czyli tamtejszy rządowy organ.
Kluczowe informacje odnośnie spółki onshore mainland „LLC onshore”
Udziały w spółce „LLC onshore”
Jedną z najkorzystniejszych form prawnych dla cudzoziemców jest spółka onshore mainland „LLC onshore” zarejestrowana w Dubaju. Jeszcze do niedawna spółka „LLC onshore” musiała posiadać co najmniej 51% kapitału lokalnego, dlatego rzadko była wybierana przez inwestorów zagranicznych, w szczególności tych mniejszych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami 100% udziałów w takiej spółce może należeć do wspólnika będącego obcokrajowcem.
Zakładanie spółki
Spółka musi posiadać licencję wydaną na ten konkretny przedmiot, aby rozpocząć dany rodzaj działalności. Rodzaj licencji jest ściśle uzależniony od zakresu działalności spółki. Właściciel może być jedynym udziałowcem i dyrektorem takiej spółki, przy czym jego CV/portfolio powinno odpowiadać profilowi licencji. Również konto bankowe uwzględnia konkretną licencję, czyli zakładane jest zgodnie z deklarowanym profilem działalności spółki. W niektórych przypadkach – zazwyczaj dotyczy to działalności regulowanej konieczne jest także ustanowienie tzw. „LSA – Local Service Agent”
tj. licencjonowanego agenta, który posiadająca doświadczenie w danej branży. Minimalny deklarowany kapitał zakładowy takiej spółki wynosi 75.000 AED
(około 20.830 USD) na jednego wspólnika.
Status rezydenta
Zakładając spółkę „LLC onshore” jej udziałowiec otrzymuje automatycznie jako rezydent-inwestor prawo do uzyskania statusu rezydenta tego kraju, co wiąże się z uzyskaniem dowodu osobistego oraz 2-letniej wizy. Uprawniają one do zamieszkania w ZEA na stałe na minimum 2 lata (następnie trzeba przedłużyć wizę). Przy czym, aby utrzymać status rezydenta, należy pojawić się w ZEA chociaż raz do roku.
Spółka jako rezydent podatkowy ZEA, może podejmować działalności handlową na terenie tego kraju, co w przypadku spółek typu „offshore”
i „free zone” jest niemożliwe. Spółka ma wszelkie prawa i możliwość funkcjonowania jak każda inna zagraniczna spółka typu „limited”, czyli także odpowiednik polskiej spółka z o.o. w ramach działalności przewidzianej w wykupionej licencji handlowej.
Poufność danych
Rezydent ZEA zakładający konto bankowe spółki oraz konta bankowe prywatne nie podlega pod system CRS („Common Reporting Standard”), czyli wymianę informacji bankowych z innymi krajami dla celów podatkowych w ramach G20 i OECD. Traktowany jest jako rezydent ZEA, którego chroni lokalne prawo w zakresie udostępniania prywatnych informacji innym krajom. Również jego dane jako ostatecznego beneficjenta spółki („Ultimate Beneficial Owner”) są ściśle chronione. Rejestr nie jest publicznie dostępny, a zatem nie są także ujawniane dane kto jest dyrektorem lub udziałowcem spółki.
Zalety jednej z najkorzystniejszych spółek w ZEA – „LLC onshore”
Podsumowując najważniejsze korzyści, spółka „LLC onshore” jest dyskretna i zanonimizowana, gdyż lokalny rejestr nie jest jawny. Taki rodzaj spółki zapewnia właścicielowi / właścicielom status rezydenta ZEA
(dowód osobisty) na min. 2 lata oraz możliwość pobytu na terenie ZEA tak długo, jak spółka jest aktywna.
Spółka „LLC onshore” pozwala też na swobodę działalności gospodarczej na całym świecie oraz na terenie ZEA. Przez lokalne banki jest traktowana jako rezydent ZEA, co wiąże się z automatycznym brakiem konieczności wymiany informacji w systemie CRS („Common Reporting Standard”). Zarówno spółka jak i jej właściciel będący rezydentem ZEA, mogą otrzymać certyfikat rezydencji podatkowej na podstawie zebranych atrybutów rezydencji tj. wynajem lokalu, instalacja mediów, rachunek bieżący, wyciąg z konta, etc.
Alternatywą jest także lokalna działalność gospodarcza („Solid Establishment”) otwierana przez inwestorów będących osobami fizycznymi dysponującymi wizą roczną. Właściciel, zostając rezydentem, otrzymuje Emirates ID. Nie musi wynajmować mieszkania ani biura w ZEA, gdyż jego działalność jest traktowana jako zdalna. Przedmiotowe rozwiązanie kierowane jest do właścicieli małych biznesów prowadzonych online. Aczkolwiek taki przedsiębiorca raz w roku powinien pojawić się w ZEA, przejść badania lekarskie i uzyskać nową wizę.
Opodatkowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA)
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich a rezydenci nie są zobligowani do opłacania obowiązkowego ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego. Ponadto w ZEA nie ma również podatku dochodowego (PIT) od osób fizycznych będących rezydentami. Aktualnie rezydentów obowiązuje także zerowy podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Jednakże planowane są zmiany w tym zakresie i od połowy 2023 roku w ZEA ma obowiązywać CIT w stawce 9% od lokalnych transakcji dla większych przedsiębiorstw. Ma to dotyczyć firm, których dochód przekroczy 375.000 AED (około 100.000 USD). Zerowa jest również podstawowa stawka VAT. Natomiast przy lokalnych transakcjach przewidziano VAT w wysokości 5%.
Powiązane
22.04.2024 / Aktualności
Brajan Ostatkiewicz o ochronie wierzycieli w reorganizacji transgranicznych dla Legalis
17.08.2023 / Publikacje
Rewolucja w reorganizacjach przedsiębiorstw, czyli o zbliżających się zmianach w KSH