Sukces Kancelarii ws. wydłużonego roku spółki komandytowo-akcyjnej
10.05.2015 / Aktualności
Sukces Kancelarii ws. wydłużonego roku spółki komandytowo-akcyjnej (SKA)
Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy odniosła 6 maja 2015 roku (III SA/Wa 2874/14)kolejny sukces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie wydłużenia roku obrotowego SKA.
Sprawa dotyczyła SKA, która pod koniec 2013 roku zmieniła swój rok obrotowy, wskutek czego jej nowy, wydłużony rok obrotowy ma trwać do końca października 2015 roku. Dzięki temu znowelizowane przepisy ustawy o CIT będą się odnosiły do tej SKA dopiero o nowego roku obrotowego rozpoczynającego się w listopadzie 2015 roku i dopiero od tego momentu będzie ona podatnikiem podatku dochodowego.
Wspólnicy SKA wystąpili z wnioskami o interpretacje dla potwierdzenia tego stanowiska.
Minister Finansów w wydanej interpretacji uznał stanowisko to za nieprawidłowe i potwierdził to również w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Zdaniem Ministra w przypadku gdy wspólnikami SKA są między innymi osoby fizyczne, dla których rokiem podatkowym jest zawsze rok kalendarzowy, to rok obrotowy SKA musi również pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Stanowisko organu podatkowego sprowadzało się do stwierdzenia, że rok obrotowy SKA musi być taki sam jak rok obrotowy jej wspólników.
Kancelaria zaskarżyła interpretację Ministra Finansów, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ją uchylił i potwierdził stanowisko Kancelarii. Sąd zgodził się z argumentami Kancelarii i zwrócił uwagę przede wszystkim na to, że:
- przepisy ustawy zmieniającej ustawę o PIT i ustawę o CIT wprost przewidują istnienie spółki komandytowo-akcyjnej, która mając w gronie wspólników osoby fizyczne, nie stała się od początku 2014 roku podatnikiem podatku dochodowego – co potwierdza, że rok obrotowy SKA nie musi się pokrywać z rokiem podatkowym wspólników;
- akcjonariat spółki komandytowo-akcyjnej może być tak rozproszony, że ujednolicenie lat podatkowych i obrotowych akcjonariuszy i spółki nie będzie możliwe;
- spółka komandytowo-akcyjna jest odrębnym od wspólników podmiotem, dlatego dostosowywanie lat podatkowych i obrotowych spółki i wspólników jest nieuzasadnione.
Powyższa argumentacja skłoniła Sąd do uchylenia interpretacji Ministra Finansów i uznania stanowiska Kancelarii za prawidłowe. Podobne stanowiska wyrażały też inne składy orzekające sądów administracyjnych w całej Polsce.
Wyroki sądów administracyjnych, które uchylają interpretacje indywidualne potwierdzają, że po raz kolejny organy podatkowe interpretują przepisy kierując się przede wszystkim korzyściami budżetu państwa, bagatelizując jasne i precyzyjne brzmienie przepisów obowiązującego prawa. Na straży praworządności stanął jednak w tym przypadku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który potwierdził, że status i rok podatkowy wspólników SKA nie wpływają na możliwość zastosowania dla SKA roku obrotowego innego niż rok kalendarzowy. Umożliwiło to utrzymanie korzystnego sposobu rozliczania podatku dochodowego do końca trwania zmienionego roku obrotowego SKA.
Ministrowi Finansów przysługuje skarga kasacyjna od wyroku WSA w Warszawie, jednak biorąc pod uwagę treść innych orzeczeń, prawdopodobnie korzystna dla podatników interpretacja tych przepisów dokonywana przez sądy administracyjne zostanie utrzymana.
Powiązane
22.10.2024 / Aktualności
Daniel Konicz i Michał Szczęsny poprowadzą prelekcje w ramach VII Kongresu Zamówień Publicznych w Medycynie