Wyrok TK korzystny dla podatnika
06.05.2021 / Publikacje / Podatki
Wyrokiem z dnia 24 lutego 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął na korzyść podatnika sprawę dotyczącą podatku od nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej. Sprawa dotyczyła osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą będącej właścicielem nieruchomości niewykorzystywanej faktycznie w działalności gospodarczej.
Trybunał orzekł, iż art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170) rozumiany w ten sposób, że o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Wskazany wyrok wszedł w życie 3 marca 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 401) i ma niebagatelny wpływ na sytuację podatkową wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą.
W praktyce dla podatników wyrok ten oznacza możliwość:
- skorygowania swych rozliczeń publicznoprawnych w tym zakresie za wszystkie nieprzedawnione okresy rozliczeniowe, tj. od początku 2016 r.
- w przyszłości zmniejszenia obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości;
Wskazać należy, iż konsekwencje omawianego wyroku są szczególnie istotne z perspektywy branż: górniczej, energetycznej czy też przemysłowej (ze względu na rodzaj posiadanego majątku i jego wykorzystanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) oraz dotkniętych zakazami, bądź ograniczeniami prowadzenia działalności gospodarczej (ze względu na wprowadzane regulacje prawne dotyczące przeciwdziałania COViD-19).
Z kolei w wymiarze praktyki prawa podatkowego konsekwencje wydanego wyroku są jeszcze dalej idące:
- na dzień dzisiejszy już się ukształtowała nowa linia orzecznicza prezentowana przez Naczelny Sąd Administracyjny w marcowych orzeczeniach, zgodnie z którą sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę (niezależnie od formy prawnej) nie pozwala na zastosowanie podwyższonej stawki podatku (por. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach o sygn. akt: III FSK 895-899/21);
- w przyszłości może wpłynąć także na stanowisko organów podatkowych, wobec (nowo) ukształtowanej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.
W celu weryfikacji stanu faktycznego oraz możliwości podjęcia działań prawno-podatkowych, zapraszamy do kontaktu.
Treść wyroku:
https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/view/sprawa.xhtml?&pokaz=dokumenty&sygnatura=SK%2039/19
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółowymi informacjami w odniesieniu do wskazanego powyżej zakresu, uprzejmie prosimy o kontakt.
Łukasz Koc, Radca Prawny Dział Prawa Podatkowego e-mail: l.koc@siw.pl tel.: 500 665 483
Anna Kuleszyńska, Radca prawny, Doktor nauk prawnych, e-mail: a.kuleszynska@siw.pl
Powiązane
13.09.2024 / Aktualności
Mateusz Krawczyński o zwolnieniu z CIT dla ASI dla dziennika Rzeczpospolita
01.07.2024 / Aktualności
Natalia Dołowa o zaliczaniu wydatków na energię do kosztów kwalifikowanych dla dziennika Rzeczpospolita
29.02.2024 / Publikacje
Zmiany w amortyzacji budynków niemieszkalnych i budowli od 1 stycznia 2024 r.